Minster Bowls Club

       Founded 1937      Affiliated to:  BOWLS ENGLAND  :  K.C.B.A  :  K.C.W.B.A.  :  I.O.T.B.A.  :  E.K.S.M.B.A.

 
 
 

Minster Bowls Club - Short Mat Fixtures & Results

   The Green, Molineux Road, Minster-in-Thanet, Ramsgate, CT12 4DW  01843 824082
   Hon. Secretary Email:
secretary@minsterbowlsclub.org.uk

   For Outdoor Fixtures and Results click here


                  2017/2018       Minster results shown on the left
Date Event/Opponents Div H/A Time Min  Opp Pts
OCTOBER              
               
Friday 6th Monks v Bekesbourne Dodgers 3 A 7.30pm 18 37 0
Saturday 7th Memorial Shield   H 10am      
Sunday 8th Capel - Triples Competition   A 9am      
Monday 9th Abbots v Barham Bears 2 A 7.30pm 27 28 2
Tuesday 10th Hinds v Ash Angels 1 H 7.30pm 23 30 2
Thursday 12th Abbots v Barham Bears 2 H 7.30pm 40 19 6
Friday 13th Monks v Bekesbourne Dodgers 3 H 7.30pm 34 23 4
Friday 13th Hinds v Ash Angels 1 A 7.30pm 31 23 4
Sunday 15th Arca - Triples Competition   A 9am      
Tuesday 24th Monks v Boughton Challengers 3 A 7.30pm 17 36 2
Wednesday 25th Wednesday Pairs (1)   H 6.30pm      
Thursday 26th Hinds v Sturry Squirrels 1 H 7.30pm 28 19 6
Sunday 29th Abbots v Sturry Skylarks 2 A 3pm 27 28 2
Tuesday 31st Monks v Boughton Challengers 3 H 7.30pm 33 22 5
Tuesday 31st Hinds v Sturry Squirrels 1 A 7.30pm 22 27 2
               
               
NOVEMBER              
               
Wednesday 1st Wednesday Pairs (2)   H 6.30pm      
Thursday 2nd Abbots v Sturry Skylarks 2 H 7.30pm 37 20 6
Sunday 5th Alf Wood Triples   H 9.30am      
Tuesday 7th Monks v Herne Bay Spitfires 3 H 7.30pm 19 34 0
Wednesday 8th Wednesday Pairs (3)   H 6.30pm      
Thursday 9th Hinds v Hoverspeed Penguins 1 H 7.30pm 37 20 6
Friday 10th Abbots v Chislet Labradors 2 A 7.30pm 26 26 3
Saturday 11th Friendly v Betteshanger   H 2pm      
Monday 13th Hinds v Hoverspeed Penguins 1 A 7.30pm 24 35 2
Monday 13th Monks v Herne Bay Spitfires 3 A 7.30pm 12 43 0
Tuesday 14th Abbots v Chislet Labradors 2 H 7.30pm 35 22 6
Wednesday 15th Wednesday Pairs (4)   H 6.30pm      
Sunday 19th Morphew Cup   H 9.30am      
Monday 20th Monks v Ash Archers 3 A 7.30pm 24 22 4
Tuesday 21st Hinds v Whitstable Pearls 1 H 7.30pm 44 15 6
Wednesday 22nd Wednesday Pairs (5)   H 6.30pm      
Thursday 23rd Abbots v Swalecliffe Seagulls 2 H 7.30pm 30 31 2
Friday 24th Minster Club AGM     7.30pm      
Sunday 26th Freindly v Broadstairs   A 2pm      
Monday 27th Hinds v Whitstable Pearls 1 A 7.30pm 42 18 6
Wednesday 29th Wednesday Pairs (6)   H 6.30pm      
Thursday 30th Monks v Ash Archers 3 H 7.30pm 31 26 4
               
               
DECEMBER              
               
Friday 1st Abbots v Swalecliffe Seagulls 2 A 7.30pm 15 32 2
Saturday 2nd Oyster Cup - Hawkinge   A 9am      
Sunday 3rd Single Gender Pairs   H 9.30am      
Tuesday 5th Monks v Preston Pirates 3 H 7.30pm 34 28 4
Wednesday 6th Wednesday Pairs (7)   H 6.30pm      
Thursday 7th Hinds v Arca Lambs 1 A 7.30pm 27 25 4
Thursday 7th Abbots v Herne Bay Hurricanes 2 H 7.30pm 24 26 2
Friday 8th Xmas Dinner & Dance   H 7.30pm      
Saturday 9th Friendly v Broadstairs   H 2pm      
Tuesday 12th Hinds v Arca Lambs 1 H 7.30pm 20 23 0
Wednesday 13th Wednesday Pairs (8)   H 6.30pm      
Thursday 14th Friendly Hinds v Whitstable   H 7.30pm      
Thursday 14th Monks v Preston Pirates 3 A 7.30pm      
Friday 15th Abbots v Herne Bay Hurricanes 2 A 7.30pm 19 48 0
Sunday 17th Paul's Xmas Party Games   H 1.30pm      
               
JANUARY              
               
Friday 5th Friendly Hinds v Whitstable   A 7.30pm      
Saturday 6th Boughton - Pairs Competition   A 9am      
Sunday 7th Boughton - Triples Competition   A 9am      
Monday 8th Abbots v Chilham Herons 2 A 7.30pm      
Tuesday 9th Monks v Macknade Monarchs 3 H 7.30pm      
Thursday 11th Abbots v Chilham Herons 2 H 7.30pm      
Friday 12th Monks v Macknade Monarchs 3 A 7.30pm      
Sunday 14th Mens & Ladies Pairs   H 9.30am      
Tuesday 16th Abbots v Wingham Warlords 2 H 7.30pm      
Wednesday 17th Monks v Canterbury Bells 3 A 7.30pm      
Thursday 18th Hinds v Capel Kiwis 1 H 7.30pm      
Friday 19th Friday Fours (1)   H 7pm      
Saturday 20th East Kent Singles - Hawkinge   A 9am      
Sunday 21st Open Day Competition   H 9.30am      
Wednesday 24th Abbots v Wingham Warlords 2 A 7.30pm      
Thursday 25th Monks v Canterbury Bells 3 H 7.30pm      
Thursday 25th Hinds v Capel Kiwis 1 A 7.30pm      
Friday 26th Friday Fours (2)   H 7pm      
Saturday 27th Friendly v Betteshanger   A 2pm      
Sunday 28th Ladies Singles   H 9.30am      
Monday 29th Hinds v Whitstable Oysters 1 A 7.30pm      
Tuesday 30th Monks v Boughton Acorns 3 H 7.30pm      
               
FEBRUARY              
               
Thursday 1st Abbots v Aylesham Magpies 2 H 7.30pm      
Friday 2nd Friday Fours (3)   H 7pm      
Tuesday 6th Hinds v Whitstable Oysters 1 H 7.30pm      
Tuesday 6th Abbots v Aylesham Magpies 2 A 8pm      
Wednesday 7th Monks v Boughton Acorns 3 A 7.30pm      
Friday 9th Friday Fours (4)   H 7pm      
Sunday 11th Mixed Triples   H 9.30am      
Tuesday 13th Monks v Broadstairs Buzzards 3 A 7.30pm      
Thursday 15th Hinds v Canterbury Choughs 1 A 7.30pm      
Thursday 15th Abbots v Boughton Courtenays 2 A 7.30pm      
Friday 16th Friday Fours (5)   H 7pm      
Saturday 17th East Kent Pairs - Hawkinge   A 9.30am      
Sunday 18th Friendly v Ash   A 2pm      
Tuesday 20th Hinds v Canterbury Choughs 1 H 7.30pm      
Wednesday 21st Monks v Broadstairs Buzzards 3 H 7.30pm      
Thursday 22nd Abbots v Boughton Courtenays 2 H 7.30pm      
Friday 23rd Friday Fours (6)   H 7pm      
Sunday 25th Mens Singles   H 9.30am      
Tuesday 27th Abbots v Aylesham Warblers 2 H 7.30pm      
               
MARCH              
               
Thursday 1st Hinds v Aylesham Starlings 1 H 7.30pm      
Friday 2nd Friendly v Herne Bay   A 11am      
Sunday 4th Monks v Sturry Seals 3 A 3pm      
Tuesday 6th Hinds v Aylesham Starlings 1 A 8pm      
Wednesday 7th Abbots v Aylesham Warblers 2 A 7.30pm      
Thursday 8th Monks v Sturry Seals 3 H 7.30pm      
Friday 9th Friday Fours (7)   H 7pm      
Sunday 11th Mixed Pairs   H 9.30am      
Thursday 15th Hinds v Eastling Cherries 1 H 7.30pm      
Friday 16th Friday Fours (8)   H 7pm      
Saturday 17th East Kent Triples - Hawkinge   A 9am      
Wednesday 21st Friendly v Herne Bay   H 11am      
Thursday 22nd Monks v Canterbury Tales 3 H 7.30pm      
Friday 23rd Hinds v Eastling Cherries 1 A 7.30pm      
Friday 23rd Abbots v Swalecliffe Swallows 2 A 7.30pm      
Saturday 24th Semi-Finals Day 1   H 10am      
Sunday 25th Semi-Finals Day 2   H 10am      
Tuesday 27th Abbots v Swalecliffe Swallows 2 H 7.30pm      
Wednesday 28th Monks v Canterbury Tales 3 A 7.30pm      
Thursday 29th Friday Fours (9)   H 7pm      
               
APRIL              
               
Tuesday 3rd Friendly v Ash   H 2pm      
Friday 6th Friday Fours (10)   H 7pm      
Saturday 7th Finals Day 1   H 9.30am      
Sunday 8th Finals Day 2   H 9.30am      
               
MAY              
               
Friday 4th Presentation Night Dinner   H 7pm