Minster Bowls Club

       Founded 1937      Affiliated to:  BOWLS ENGLAND  :  K.C.B.A  :  K.C.W.B.A.  :  I.O.T.B.A.  :  E.K.S.M.B.A.

 
 
 

Minster Bowls Club - Fixtures & Results

   The Green, Molineux Road, Minster-in-Thanet, Ramsgate, CT12 4DW  01843 824082
   Hon. Secretary Email:
secretary@minsterbowlsclub?org?uk

   For Short Mat Fixtures and Results click here

 

Legend        
CL Combination League   A Abandoned
PL Premier League   C Cancelled
      P Postponed
Bowling Men     Bowling Ladies     Bowling Mixed  
Non Bowling Events     Short Mat     Men & Ladies  

 


                                            2015

Date Event/Opponents H/A Time Dress Min Opp
             
APRIL            
Friday 10th Outdoor Pre-Season Meeting   7.00pm      
Saturday 11th Opening of Green   2.00pm      
Sunday 19th Whitstable (Biennial) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 115 84
Wednesday 22nd Hythe (Biennial) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 105 90
Thursday 23rd Sellindge H 2.30pm Whites 5 Triples Mixed 105 65
Saturday 25th Aylesham H 2.30pm Whites 6 Triples Men 88 103
Sunday 26th River A 2.30pm Whites 6 Triples Men 83 51
Thursday 30th Broadstairs H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 101 84
             
MAY         Min Opp
Saturday 2nd St Lawrence H 2.30pm Whites 6 Triples Men 108 89
Sunday 3rd Eastry H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 116 66
Tuesday 5th Dane Park H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed C C
Wednesday 6th Ramsgate A 2.30pm Whites 3 Triples Ladies 27 19
Friday 8th RACE NIGHT          
Saturday 9th Tilmanstone H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 95 97
Sunday 10th Herne Bay (League) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 96 104
Wednesday 13th Canterbury (League) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 109 95
Thursday 14th Walpole Bay (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 43 22
Saturday 16th Ramsgate A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 124 73
Sunday 17th Chislet A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 96 85
Tuesday 19th Thanet CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men 26 31
Wednesday 20th Deal (Biennial) H 2.30pm Whites 4 Rinks Men 2 Rinks Ladies 132 86
Thursday 21st Thanet (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 30 25
  Broadstairs CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 37 34
Friday 22nd Birchington (League) H 6.00pm Greys 2 Triples Men 94 110
Saturday 23rd Ashford (League) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 131 109
Sunday 24th Thanet A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 53 80
Tuesday 26th Aylesham (Biennial) A 2.30pm Whites 3 Triples Ladies 46 52
  Dane Park CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 25 48
Thursday 28th Ramsgate CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men 39 31
  Broadstairs PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 67 73
Friday 29th Tilmanstone A 2.30pm Whites 3 Triples Ladies C C
Saturday 30th Ash A 2.30pm Whites 5 Triples Mixed 83 82
Sunday 31st Betteshanger A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 104 70
             
JUNE         Min Opp
Tuesday 2nd Birchington 'B' CL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 12 54
Wednesday 3rd Margate H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed C C
Thursday 4th Westbrook (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 37 25
  Birchington 'A' CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 30 37
  Cliftonville PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 67 68
Friday 5th Faversham (League) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 101 98
Saturday 6th Barham (League) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 108 77
Sunday 7th Victoria Park H 2.30pm Whites 6 Triples Men 130 78
Tuesday 9th Deal A 2.30pm Whites 3 Triples Ladies 58 43
  St Lawrence 'B' CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men Opp withdrawn
  Margate PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men Opp withdrawn
Wednesday 10th Whitstable H 2.30pm Whites 3 Triples Ladies 50 40
Thursday 11th Margate (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 32 45
  St Lawrence PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 56 69
Saturday 13th Chislet H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 118 86
Sunday 14th Eastry A 2.30pm Whites 4 Triples Mixed 76 66
Tuesday 16th Walpole Bay CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 17 46
  Thanet PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 61 69
Thursday 18th Birchington (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 29 47
  Margate CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men C C
  Ramsgate PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 52 84
Friday 19th Birchington (League) A 6.00pm Whites 6 Triples Mixed 101 131
Saturday 20th Boughton A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 97 59
Sunday 21st OPEN DAY          
Tuesday 23rd St Lawrence 'A' CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men 27 25
  Birchington PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 73 70
Thursday 25th Ramsgate (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 14 33
  Broadstairs CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men 22 46
  Westbrook PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 61 72
Friday 26th North Kent Police (Our Food) H 6.00pm Greys 4 Triples Mixed 75 80
Saturday 27th Thanet H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 96 118
Sunday 28th TRIPLES DAY          
Tuesday 30th Whitstable A 2.30pm Whites 3 Triples Ladies 50 46
  Dane Park CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men C C
  Dane Park PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 62 86
             
JULY         Min Opp
Wednesday 1st E.K.B.A. (Full Tea) H 2.30pm Whites 6 Rinks Men 104 129
Thursday 2nd Cliftonville (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies P P
  Ramsgate CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 25 33
  Broadstairs PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 62 62
Friday 3rd Tilmanstone H 2.30pm Whites 3 Triples Ladies C C
Saturday 4th St Margarets A 2.30pm Whites 4 Triples Mixed 82 52
Sunday 5th Margate A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed C C
Tuesday 7th Birchington 'B' CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 23 37
  Cliftonville PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 79 54
Wednesday 8th Broadstairs A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 115 75
Thursday 9th Thanet (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 33 29
  Birchington 'A' CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men 26 31
  Margate PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men Opp withdrawn
Saturday 11th Ashford (League) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 106 88
Sunday 12th River H 2.30pm Whites 6 Rinks Men 90 47
Tuesday 14th Margate CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 21 40
  St Lawrence PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 60 72
Wednesday 15th Gateway H 2.30pm Whites 4 Triples Mixed 56 79
Thursday 16th Broadstairs (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 36 26
  St Lawrence 'B' CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men Opp withdrawn
  Thanet PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 96 52
Saturday 18th MINSTER SHOW          
Sunday 19th Ramsgate H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 89 70
Monday 20th Herne Bay (League) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 92 108
Tuesday 21st Walpole Bay CL H 6.00pm Greys 2 Triples Men 33 41
  Ramsgate PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 74 67
Wednesday 22nd Aylesham A 2.30pm Whites 6 Triples Men 125 113
Thursday 23rd Thanet CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 32 32
  Birchington PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 58 74
Friday 24th North Kent Police (Their Food) H 6.00pm Greys 4 Triples Mixed C C
Saturday 25th Barham (League) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 82 119
Sunday 26th Ash H 2.30pm Whites 5 Triples Mixed C C
Tuesday 28th Westbrook PL A 6.00pm Greys 4 Triples Men 49 73
Thursday 30th Broadstairs (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 54 10
  St Lawrence 'A' CL A 6.00pm Greys 2 Triples Men 31 48
  Dane Park PL H 6.00pm Greys 4 Triples Men 66 70
Friday 31st Walpole Bay H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 122 94
             
AUGUST         Min Opp
Saturday 1st Victoria Park A 2.30pm Whites 6 Triples Men 93 103
Sunday 2nd Cliftonville (League) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 111 81
Monday 3rd I.O.T. Ladies v Minster Men          
Thursday 6th Westbrook (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 24 48
Saturday 8th St Margarets H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 116 91
Sunday 9th Boughton H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 125 68
Tuesday 11th Walpole Bay (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 22 44
Thursday 13th Faversham (League) H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 117 63
Saturday 15th Tilmanstone A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 103 100
Sunday 16th RAY RAZZELL TROPHY          
Tuesday 18th Canterbury (Biennial) A 2.30pm Whites 3 Triples Ladies C C
Wednesday 19th Gateway A 2.30pm Whites 4 Triples Mixed 66 75
Thursday 20th Margate (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 29 25
Friday 21st Deal H 2.30pm Whites 3 Triples Ladies 66 45
Saturday 22nd Lyminge (Biennial) A 2.30pm Whites 6 Rinks Men 94 92
Sunday 23rd Cliftonville (League) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 67 107
Monday 24th Ramsgate H 2.30pm Whites 3 Triples Ladies C C
Wednesday 26th Ramsgate (League) H 2.15pm Whites 2 Triples Ladies C C
Thursday 27th Sellindge A 2.30pm Whites 5 Triples Mixed C C
  Cliftonville (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 43 42
Saturday 29th Westbrook A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 91 122
Sunday 30th St Lawrence A 2.30pm Whites 6 Triples Men 101 102
             
SEPTEMBER         Min Opp
Tuesday 1st Walpole Bay A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 118 89
Wednesday 2nd Bocking H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 83 131
Thursday 3rd Canterbury (Biennial) H 2.30pm Whites 6 Triples Men 84 101
Sunday 6th Dane Park A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed C C
Tuesday 8th Canterbury (League) A 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 110 100
Thursday 10th Birchington (League) A 2.15pm Whites 2 Triples Ladies 23 28
Saturday 12th FINALS DAY 1          
Sunday 13th FINALS DAY 2          
Tuesday 15th East Kent Mixed Triples Event     at Cliftonville    
Saturday 19th Betteshanger H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 115 93
Sunday 20th Westbrook H 2.30pm Whites 6 Triples Mixed 89 114
             
             
OCTOBER            
Saturday 25th OUTDOOR PRESENTATIONS